Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Newsletter: Save 15%!
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Prosta Care - 90 Capsules - with Zinc, Selenium, Lycopene and More - High-Strength and Vegan | Fairvital

Prosta Care | 90 Capsules | with Zinc, Selenium, Lycopene and More | High-Strength and Vegan | Food Supplement from Germany | Order Now!
Description

Prosta Care - 90 Capsules - with Zinc, Selenium, Lycopene and More - High-Strength and Vegan | Fairvital

Prosta Care with Saw Palmetto, L-Arginine, Zinc & Selenium

The Prosta Care Capsules from Fairvital combine selected plant extracts, amino acids and micronutrients in a versatile formula. The recommended daily dose of two capsules provides, among other ingredients, 400mg of saw palmetto fruit extract, 200mg of L-arginine HCl, 80mg of tomato extract, 60mg of plant sterols and 40mg of pumpkin seed extract.

Well-considered combination for men: The combination of plant-based ingredients is complemented by 30mg of zinc, 300µg of folic acid and 100µg of selenium. Zinc contributes to the maintenance of normal testosterone levels in the blood and to normal fertility and reproduction. Selenium contributes to normal spermatogenesis.

Selected Ingredients in Prosta Care

The formula combines saw palmetto fruit extract with L-arginine, tomato extract, plant sterols and pumpkin seed extract. The tomato extract provides 16mg of lycopene, while the plant sterols contain 60mg of beta-sitosterol. The formula is complemented by the micronutrients zinc, folic acid and selenium.

Zinc contributes to:

  • the protection of cells from oxidative stress
  • normal fertility and reproduction
  • the maintenance of normal testosterone levels in the blood
  • normal DNA synthesis and protein synthesis
  • normal acid-base, carbohydrate, macronutrient and fatty acid metabolism
  • normal vitamin A metabolism
  • normal cognitive function
  • the maintenance of normal bones, hair, skin and nails
  • the maintenance of normal vision
  • the normal function of the immune system
  • the process of cell division

Selenium contributes to:

  • normal spermatogenesis
  • the maintenance of normal hair and nails
  • the normal function of the immune system
  • normal thyroid function
  • the protection of cells from oxidative stress

Folate contributes to:

  • normal amino acid synthesis
  • normal blood formation
  • normal homocysteine metabolism
  • normal psychological function
  • the normal function of the immune system
  • the reduction of tiredness and fatigue
  • the process of cell division

Fairvital Prosta Care

  • 400mg of saw palmetto fruit extract per daily dose
  • 166mg of L-arginine per daily dose
  • 16mg of lycopene from tomato extract
  • 60mg of beta-sitosterol from plant sterols
  • 40mg of pumpkin seed extract 10:1
  • 30mg of zinc - 300% NRV
  • 300µg of folic acid - 150% NRV
  • 100µg of selenium - 181% NRV
  • 90 capsules per pack
  • gluten-free, lactose-free and fructose-free
  • manufactured in Germany

Made in Germany - Without Unnecessary Additives

🟢 Made in Germany

🟢 100% vegan

🟢 High-quality food supplements made in Germany

🟢 Produced according to HACCP quality and hygiene standards

🟢 Free from additives and colourings

Dear Fairvital Customers:

Note: Due to legal regulations, as a manufacturer of food supplements, we are not permitted to make claims regarding the effects of individual nutrients. We therefore recommend that you consult independent specialist websites or professional literature on natural health before placing an order.

Properties + Intake
Application area: Immune system, Love & Lust, Prostate
Compatibility: Fish-free, Fructose free, Lactose free, Nut free, Soy free, Vegan, Without additives, Without gluten
Dosage form: Capsules

Saw palmetto extract (fruit; Serenoa repens), Glazing Agent Hydroxypropylmethylcellulose (Capsule Shell), zinc gluconate, L-arginine HCl, tomato extract (fruit; Lycopersicon esculentum), plant sterols from pine oil, L-leucine, selenium yeast, pumpkin seed extract 10:1 (seeds; Cucurbita pepo), ascorbyl palmitate, pteroylmonoglutamic acid

Inhalt / Supplement Facts / Contenu / Información Nutricional / Contenuto / Inhoud pro 2 Kapseln / per 2 Capsules / par 2 Gélules / por 2 Cápsulas / per 2 Capsule %NRV* / %VRN* / %VNR* / %VRW*
Sägepalme-Fruchtextrakt / Saw Palmetto Fruit Extract / Extrait de fruit de palmier nain / Extracto de fruto de palma enana americana / Estratto di frutto di palma nana / Zaagpalmvruchtextract 400 mg -
davon Fettsäuren / of which fatty acids / dont acides gras / de los cuales ácidos grasos / di cui acidi grassi / waarvan vetzuren 100 mg -
L-Arginin HCl / L-Arginine HCl / L-Arginina HCl 200 mg -
davon L-Arginin / of which L-Arginine / dont L-Arginine / de los cuales L-Arginina / di cui L-Arginina / waarvan L-Arginine 166 mg -
Tomaten-Extrakt / Tomato Extract / Extrait de tomate / Extracto de tomate / Estratto di pomodoro / Tomatenextract 80 mg -
davon Lycopin / of which lycopene / dont lycopène / de los cuales licopeno / di cui licopene / waarvan lycopeen 16 mg -
Pflanzliche Sterole / Plant Sterols / Stérols végétaux / Esteroles vegetales / Steroli vegetali / Plantensterolen 80 mg -
davon Beta-Sitosterol / of which beta-sitosterol / dont bêta-sitostérol / de los cuales beta-sitosterol / di cui beta-sitosterolo / waarvan bèta-sitosterol 60 mg -
L-Leucin / L-Leucine / L-Leucina 80 mg -
Kürbiskern-Extrakt 10:1 / Pumpkin Seed Extract 10:1 / Extrait de graines de courge 10:1 / Extracto de semillas de calabaza 10:1 / Estratto di semi di zucca 10:1 / Pompoenpitextract 10:1 40 mg -
entspricht Kürbiskern / equivalent to pumpkin seeds / équivaut à des graines de courge / equivale a semillas de calabaza / equivale a semi di zucca / komt overeen met pompoenpitten 400 mg -
Zink / Zinc / Zinco 30 mg 300
Folsäure / Folic Acid / Acide folique / Ácido fólico / Acido folico / Foliumzuur 300 µg 150
Selen / Selenium / Sélénium / Selenio / Seleen 100 µg 181

*Nährstoffbezugswerte (Referenzmengen) gemäß Verordnung (EU) Nr. 1169/2011
*Nutrient reference values (NRV) according to Regulation (EU) No 1169/2011
*Valeurs nutritionnelles de référence conformément au Règlement (UE) n° 1169/2011
*Valores de referencia de nutrientes según el Reglamento (UE) n° 1169/2011
*Valori nutritivi di riferimento secondo il Regolamento (UE) n. 1169/2011
*Voedingsreferentiewaarden volgens Verordening (EU) nr. 1169/2011


Adults 2 capsules daily in divided doses with meals and plenty of water.

Consumption during pregnancy and lactation after consultation with a doctor.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You may be interested in:

Maca 450mg - 90 Capsules Maca 450mg - 90 Capsules
Maca 450mg - 90 Capsules
88609

4 times concentrated - corresponds to 1800mg maca root powder per capsule In addition to valuable proteins, the root of the Maca plant, which comes from South America, also contains large amounts of amino acids, iron, zinc, magnesium, calcium, carbohydrates, phosphorus, sugar, starch, several minerals, many vitamins and hormone-like substances. Above all, the content of steroid saponins makes the plant interesting for sports enthusiasts. What is maca? The maca plant, scientifically known as Lepidium meyenii, is also often referred to as Peruvian ginseng. It grows mainly in the Andes of central Peru, in harsh conditions and at very high altitudes - over 4,000 meters. Maca is a cruciferous vegetable and is therefore related to broccoli, cauliflower, cabbage and kale. There are many different types of Maca. Maca e.g. from Chile or Bolivia and even synthetic Maca. Only the true, organic Maca, which grows in the Peruvian Andes at an altitude of more than 3000 meters, has all the positive effects that have been described and scientifically studied. The official name is Lepidium Meyenii. This Maca is available from Fairvital. Good reasons to buy Maca capsules from Fairvital Favourite supplement of many recreational athletes 4x concentrated corresponds to 1800mg maca root powder per capsule vegetarian and vegan gluten-free, lactose-free, fructose-free without magnesium stearate and silicon dioxide

Content: 0.054 kg (€258.33 / 1 kg)

90 Capsules

Regular price: From €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Vitamin D3 500 I.U. - 100 Capsules Vitamin D3 500 I.U. - 100 Capsules

Average rating of 4.54 out of 5 stars

Vitamin D3 500 I.U. - 100 Capsules
88910

Vitamin D3: sunshine vitamin Vitamin D has been given the nickname "sunshine vitamin" because it can be produced by the body itself. For this it needs the UV-B radiation of the sun. An interesting synthesis takes place in the upper layers of the skin when there is sufficient exposure to the sun: UV-B radiation converts a form of cholesterol into vitamin D3 (cholecalciferol). In the liver, D3 is then converted into calcidiol, the storage form of vitamin D. It is available in the blood for about 15 days and, if required, calcitriol, the active form of vitamin D, is produced from it in the kidneys. Function of vitamin D Vitamin D has the task of calcium absorption from the intestine, so that the body always has a normal calcium level in the blood. This calcium is required for bone and tooth mineralization and for muscle function. On the other hand, vitamin D plays an important role in the immune system, as it activates the killer cells of the immune system. Vitamin D deficiency Although the body is able to produce vitamin D itself, vitamin D deficiency is widespread because nowadays the skin is less and less exposed to direct sunlight. Think, for example, of our elderly fellow citizens, whose everyday life hardly takes place outside. The amount of vitamin D production also depends on the climate, the amount of direct sunlight, the number of pigments in the skin, the season, sunscreen use and age. With the food supplement from Fairvital you can prevent a vitamin D deficiency or maintain a normal vitamin D level in the blood. Each capsule contains 500 IU (12.5 µg) cholecalciferol. Foods with vitamin D Vitamin D is unfortunately only found in limited amounts in food. The best sources are, for example, in high-fat fish such as herring or salmon, egg, cheese, and butter, as well as mushrooms, avocado, and vitamin D-enriched margarine. Vitamin D is found in two different forms in animal and plant-based foods: animal sources provide vitamin D3, while plant sources provide vitamin D2 is included. In principle, the body can convert vitamin D2 into vitamin D3 very well, but the effectiveness of vitamin D3 is better because the body can use it directly. Vitamin D capsules from Fairvital 500 IU (12.5µg) per capsule supports bones and teeth important for muscle function Involved in cell division essential for calcium metabolism Key vitamin for the immune system gluten-free, lactose-free, fructose-free without magnesium stearate and silicon dioxide

Content: 0.031 kg (€450.00 / 1 kg)

100 Capsules

Regular price: From €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Magnesium bisglycinate 500mg - 90 Capsules Magnesium bisglycinate 500mg - 90 Capsules

Average rating of 4.2 out of 5 stars

Topseller
Magnesium bisglycinate 500mg - 90 Capsules
58809

An Optimal Supply of Magnesium Magnesium is an essential mineral that is indispensable for various functions in the body, including muscle contractions, nerve functions, energy production, and bone health. Our special formulation uses magnesium in the form of bisglycinate, ensuring high bioavailability and good tolerability. By binding magnesium to glycine, gentle absorption in the body is facilitated, minimizing gastrointestinal discomfort and maximizing nutrient absorption efficiency. Numerous Health Benefits Magnesium bisglycinate 500mg is ideal for individuals looking to balance their magnesium levels, whether due to increased demand from sports and physical activity, stressful life situations, or an imbalanced diet. Regular intake can help reduce muscle cramps, improve stress resistance, promote sleep quality, and boost overall vitality. Our high-quality magnesium bisglycinate capsules are free from artificial additives and allergens and are manufactured according to strict quality standards. Recommendation for Athletes Athletes and individuals with an active lifestyle often have an increased need for magnesium due to increased sweating and energy expenditure during training. Magnesium supports muscle health, aids in muscle regeneration, and can reduce muscle cramps. During intense training or competitions, muscles are strained and may suffer minor injuries. Magnesium plays a crucial role in muscle regeneration by controlling muscle contractions and helping to reduce muscle fatigue and soreness.

Content: 0.068 kg (€219.85 / 1 kg)

90 Capsules

Regular price: From €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.